Strona główna Boks Wrestling MMA Sztuki walki
Do Polski pierwsze wzmianki o MMA trafiły w zasadzie na przełomie XX i XXI wieku. Chociaż tak naprawdę, masowy napływ informacji o tej dyscyplinie nastąpił dopiero po 2001 roku. Głównie za sprawą filmów z walk oraz High Lights sygnowanych najczęściej przez Sherdoga. Początkowo mówiło się Walki w Klatce, Walki bez reguł. Te terminy nadal są używane i myślę że jeszcze przez długi okres będą funkcjonowały w świadomości ludzi. Przede wszystkim dlatego że brzmią ekstremalnie, groźnie i do tego mocno patetycznie. Tego typu określenia działają na wyobraźnię, co akurat bardzo chętnie wykorzystują media, których ignorancja i nieznajomość tematu często jest załamująca. To właśnie również z powodu owych mediów, wyżej wymienione nazwy będą funkcjonować jeszcze długi czas. Dopóki MMA w Polsce nie przestanie być sportem niszowym, postrzeganym jako barbarzyńska krwawa jatka, cały czas będziemy to słyszeć. Potem zaczęto mówić Vale Tudo, co było już dość bliskie prawdy. Ponieważ jak wiemy dzisiejsze MMA wyewoluowało właśnie w prostej linii z brazylijskich turniejów Vale Tudo. Chociaż na dzień dzisiejszy z klasycznym Vale Tudo nie wiele ma wspólnego.

Zasady w MMA

Kategorie wagowe

1. musza do 57,1 kg 2. kogucia 57,15 kg do 61,18 kg 3. piórkowa 61,23 kg do 65,72 kg 4. lekka 65,77 kg do 70,26 kg 5. półśrednia 70,3 kg do 77,06 kg 6. średnia 77,11 kg do 83,86 kg 7. półciężka 83,91 kg do 92,94 kg 8. ciężka 92,5 kg do 120,15 kg 9. super ciężka powyżej 120,2 kg

Obszar walki

1. Obszar walki nie powinien być mniejszy niż 5,4 m x 5,4 m i nie większy niż 9,7 m x 9,7 m. Powinien być pokryty materiałem zatwierdzonym przez komisarza z przynajmniej 2,5 cm warstwą pianki. Takie pokrycie powinno wychodzić poza sam obszar walki i zakrywać również krawędź platformy. Nie dopuszczone jest stosowanie pokryć gumowanych ani żadnych innych. 2. Obszar walki nie powinien być wyżej niż 1,2 m ponad podłogę budynku i powinien mieć odpowiednie schody lub rampę dla uczestników. 3. Obszar walki powinien być otoczony siatką wykonaną z materiału, który powstrzyma zawodników przed wypadnięciem lub przebiciem się na podłogę lub widzów. Taka siatka może być np. pokryta winylem. Wszystkie metalowe części powinny być przykryte w sposób zatwierdzony przez komisarza, tak aby nie powodowały otarć/ran u zawodników. 4. Obszar walki powinien mieć dwa osobne wejścia.

Stołek

1. Stołek ringowy zaakceptowany przez komisarza powinien być dostępny dla każdego zawodnika. 2. Odpowiednia ilość stołków lub krzeseł zaakceptowanych przez komisarza, powinna byc zapewniona dla sekundantów każdego z zawodników. Taki stołki lub krzesła powinny być umieszczone w pobliżu narożnika każdego z zawodników. 3. Wszystkie użyte stołki lub krzesła powinny być dokładnie umyte lub wymienione po każdym pojedynku.

Wyposażenie

1. Do każdego pojedynku promotor powinien zapewnić czyste wiadro na wodę i czystą plastikową butelkę na wodę, w każdym z narożników. Specyfikacja bandaży do dłoni 1. We wszystkich kategoriach wagowych bandaże na dłoniach każdego z zawodników powinny być z miękkiej gazy, nie dłuższej niż 11.8m i szerokiej na 5cm. Powinna ona być zabezpieczona chirurgiczną taśmą nie dłuższą niż 3m i szeroką na 2,5cm, dla każdej ręki. 2. Chirurgiczna taśma samoprzylepna powinna być umieszczona bezpośrednio na obu dłoniach dla bezpieczeństwa w pobliżu nadgarstka. Taśma może przechodzić dwukrotnie po tylnej części dłoni, aby ochraniać nadgarstki gdy dłonie są ściśnięte w pięści. 3. Bandaże powinny być równomierne rozłożone na dłoni. 4. Bandaże i taśmy powinny być nałożone na dłonie zawodnika w szatni w obecności inspektora i menadżera/sekundanta jego przeciwnika. 5. W żadnym wypadku rękawice nie powinny być nałożone na dłonie zawodnika, dopóki nie uzyska się pozwolenia od inspektora.

Ochraniacze na szczękę

1. Wszyscy zawodnicy muszą mieć założony ochraniacz na szczękę podczas pojedynku. Każdy ochraniacz na szczękę musi być sprawdzony i zatwierdzony przez lekarza ringowego. 2. Runda nie może się rozpocząć zanim każdy z zawodników nie założy ochraniacza. 3. Jeśli w trakcie pojedynku ochraniacz mimowolnie wypadnie z usta zawodnika, to sędzia powinien poprosić o przerwę (czas), wyczyścić ochraniacz i umieścić go w ustach zawodnika bez przerywania akcji.

Ochraniacze

1. Mężczyźni muszą nosić ochraniacz krocza (suspensor) zatwierdzony przez komisarza. 2. Kobietom zabrania się noszenia ochraniaczy na krocze. 3. Kobiety muszą nosić ochraniacz piersi. Ochraniacz ten musi zostać zatwierdzony przez komisarza.

Rękawice

1. Rękawice do każdej walki o tytuł powinny być nowe i nie zniszczone. 2. Wszyscy zawodnicy powinni nosić rękawice 4, 5 lub 6 uncji, które zapewnia promotor i zatwierdza komisja.

Strój

1. Każdy zawodnik powinien nosić spodnie do MMA, obcisłe szorty "rowerowe" lub spodenki do kick-boxingu. 2. Zabronione jest noszenie GI lub koszulki w trakcie pojedynku. 3. Zabronione jest noszenie butów (zapaśniczych) w trakcie pojedynku.

Wygląd

1. Każdy zawodnik musi być dokładnie ogolony, najlepiej tuż przed galą. Dozwolone są krótko przycięte wąsy. 2. Dłuższe włosy powinny być spięte z tyłu głowy, tak aby nie przysłaniały widoku obu zawodnikom, ani nie zasłaniały twarzy zawodnika.

Długość rund

1. Każdy pojedynek, którego stawką NIE jest pas mistrzowski powinien mieć 3 rundy po 5 min. z 1 minutową przerwą pomiędzy rundami. 2. Każdy pojedynek, którego stawką jest pas mistrzowski powinien mieć 5 rund po 5 min. z 1 minutową przerwą pomiędzy rundami.

Zatrzymywanie pojedynku

1. Sędzia ringowy i lekarz są wyłącznymi arbitrami pojedynku i są jedynymi osobami upoważnionymi do wejścia na obszar walki w każdym momencie pojedynku. Mają również jako jedyni możliwość przerwania pojedynku.

Sędziowanie

1. Wszystkie pojedynki będą oceniane i punktowane przez trzech sędziów. 2. System 10'cio punktowy jest standardowym systemem punktacji pojedynku. Według systemu 10'cio punktowego, 10 punktów zostaje przyznanych zwycięscy rundy a 9 punktów lub mniej przegranemu. Wyjątkowo wyrównane rundy mogą zostać ocenione punktacją 10-10. 3. Sędziowie powinni oceniać techniki mieszanych sztuk walki, takie jak skuteczne uderzenia, skuteczną pracę w parterze, kontrolę obszaru walki, agresję i skuteczną obronę. 4. Ocena powinna być wykonywana według kolejności przedstawionej w pkt. 3. Czyli według tego najwięcej punktów przyznawanych jest za skuteczne techniki uderzane, następnie za techniki parterowe, kontrolę obszaru walki, agresję i skuteczną obronę. 5. Skuteczne techniki uderzane (stójkowe) są oceniane na podstawie ilości mocnych, czystych i legalnych uderzeń wyprowadzonych przez zawodnika. 6. Skuteczny parter jest oceniany na podstawie legalnych obaleń i zmian pozycji. Przykładem może być obalenie z pozycji stojącej do dosiadu, obejście gardy do dosiadu, i aktywne używanie gardy przez zawodnika na dole, przy próbach ataku. 7. Kontrola obszaru walki jest oceniana na podstawie tego kto dyktuje tempo, płaszczyznę i pozycję walki. Przykładem może być skuteczna defensywa przed próbami obaleń ze strony zawodnika parterowego i punktowanie go w trakcie wymian w stójce; sprowadzanie zawodnika do parteru i wymuszanie walki w tej płaszczyźnie; tworzenie zagrożenia przez próby poddań, przechodzenie gardy aby osiągnąć dosiad i tworzenie sytuacji do skutecznych uderzeń. 8. Skuteczna agresja oznacza poruszanie się do przodu i wyprowadzanie efektywnych uderzeń. 9. Skuteczna defensywa oznacza unikanie nokautujących ciosów, obaleń i niekorzystnych zmian pozycji. 10. Następujące kryteria powinny być stosowane przy punktacji rundy: a) Runda powinna być oceniona 10-10 wtedy kiedy obaj zawodnicy walczą na równym poziomie i żaden nie wykazuje dominacji. b) Runda powinna być oceniona 10-9 wtedy kiedy jeden z zawodników ma trochę większą przewagę stosując skuteczniejsze uderzenia, lepszy parter lub inne techniki. c) Runda powinna być oceniona 10-8 wtedy kiedy zawodnik wyraźnie dominuje nad swoim przeciwnikiem w stójce lub parterze. d) Runda powinna być oceniona 10-7 w przypadku kiedy dominacja któregoś z zawodników jest szczególnie widoczna. 11. Sędziowie powinni brać pod uwagę czas jaki zawodnicy spędzają w stójce lub parterze: a) Jeśli zawodnicy więcej czasu spędzają w parterze to: - skuteczne poddania oceniane są w pierwszej kolejności, - skuteczne uderzenia oceniane są w drugiej kolejności b) Jeśli zawodnicy więcej czasu spędzają w stójce to: - skuteczne uderzenia oceniane są w pierwszej kolejności - skuteczne poddania oceniane są w drugiej kolejności c) Jeśli zawodnicy jednakową ilość czasu spędzają w stójce i parterze to równy nacisk w punktacji stawia się na techniki parterowe i stójkowe.

Ostrzeżenia

1. Arbiter powinien wystosować jedno ostrzeżenie w przypadku następujących przewinień. Jeśli po pierwszym ostrzeżeniu przewinienie się powtarza, to można zastosować odpowiednie kary: odjęcie punktów lub dyskwalifikacja. a) trzymanie i łapanie za siatkę b) trzymanie lub łapanie za spodenki lub rękawice przeciwnika


Organizacje

1. Ultimate Fighting Championship

UFC jest w tej chwili największą na świecie organizacją mma. Założoną w 1993 roku przez Rorion'a Gracie organizacja miała swe wzloty i upadki, jednak nieprzerwalnie przez 16 lat utrzymuje się na powierzchni wzburzonych wód twardego biznesu. Ciągła madyfikacja reguł, mająca na celu przekonanie komisji stanowych, że Ultimate Fighting to pełnoprawny sport, doprowadziła do stworzenia Unified Rules OF Mixed Martial Arts (" ujednolicone zasady wszechstylowej walki wręcz), pod którymi działa do dnia dzisiejszego. Kamieniam milowym w rozwoju UFC było jednak wykupienia organizacji przez Zuffa LLC (korporacja Lorenzo i Franka Fertitta - hazardowych potentatów Las Vegas), pod której to patronatem UFC stało się marką rozpoznawalną niemal na całym świecie.

2. Affliction

Affliction weszło na scenę mma z głośnym przytupem. Ich pierwsza ( i jak na razie jedyna) gla za sprawą świetnej karty niemal rzuciła na kolana fanów z całago świata. 17 lipca 2008 roku podczas jednego wieczoru mogliśmy oglądać w akcji takich zawodników jak Fedor Emelianenka, Tim Silviam Andrei Arlovsky, Josh Barnett, Rodrigo Nogueira, Vitor Belfrog. Zdecydowany plus i bynajmniej nie chodzi tu o kotrakty z wieloma znakomitymi fighterami, a o zestawienie ich wszystkich podczas jednej gali. Zobaczymy, czy ta tendencja się utrzyma.

3. KSW - Konfrontacja Sztuk Walki

Można powiedzieć, że na polskim rynku mma to KSW, potem długo długo nic i dopiero reszta organizacji. Nie będzie cienia przesady w stwierdzeniu, że na taki stan rzeczy wpływa głównie kontrakt z telewizją Polsat, która na żywo transmituje gale KSW. To sprawia, że nasza organizacja dostrzegana jest za granicą. I to właśnie kontrakt z TV oraz zawodnicy są największymi plusami KSW. Khalidov, Błachowicz, Kułak, Górski, Jurkowski, Jakubowski, Chmielawski.


Znani zawodnicy

Fiodor Jemieljanienko

- rosyjski judoka, sambista i zawodnik MMA. Były mistrz wagi ciężkiej organizacji PRIDE i mistrz świata federacji WAMMA, wielokrotny mistrz świata w sambo bojowym. Nieprzerwanie przez 7 lat (2003-2010) był klasyfikowany przez fachowe portale na 1. miejscu wśród zawodników MMA wagi ciężkiej na świecie.

Anderson Silva

- brazylijski zawodnik mieszanych sztuk walki. Mistrz Shooto (2001), Cage Rage (2004-2008) i UFC (od 2006) w wadze średniej

Matt Hughes

- zapaśnik, który stoczył 50 walk. Jeden z najlepszych zawodników w historii UFC i zdecydowany numer jeden w kategorii półśredniej. Potrafił pokonać niemal każdego rywala, głównie dzięki ogromnej sile i odpowiedniej taktyce.

Rodrigo Minotauro Nogueira

- przez długi czas uznawany za najlepszego ciężkiego na świecie, aż do momentu, gdy w Pride pojawił się Fiodor Jemieljanienko i pozbawił go mistrzowskiego tytułu.